Prof. Franco Berrino: Ju tregoj disa sekrete të mjaltit

Mjalti nxit shërimin e plagëve të këqija, kancerit në gojë dhe dëmeve që shkakton radioterapia

Nga Paola Magni

Një mjek, një epidemiolog, ish drejtor i Departamentit të Mjekësisë Parandaluese dhe Parashikuese në Institutin Kombëtar të Kancerit të Milanos, Prof. Franco Berrino në 40 vitet e tij të hulumtimit, ka ngritur mjaft grupe eksperimentale të studiojnë marrëdhëniet midis të ushqyerit dhe shëndetit. Ekipi i Alce Neros me Franco Berrinon dhe shoqatën “La Grande Via” kanë zhvilluar një kurs 5-fazësh me kultivues italianë, me qëllim që të sjellim njerëzit direkt në fusha, duke takuar fermerë, produkte bio dhe duke folur për shëndetin dhe të ushqyerit e ndërgjegjshëm. Takimi i parë kishte temën e mjaltit.

Profesor Berrino, cila është lidhja midis mjaltit dhe shëndetit?

Mjalti që është i mirë për shëndetin, është ushqimi që natyra prodhon, që nuk është transformuar. Mjalti ka ekzistuar që nga kohërat e lashta: Mijëra vjet më parë, kur ishim gjahtarë dhe mbledhës, e njihnim mjaltin duke thithur huallin. Kam qenë në Nepal për të shijuar mjaltin e egër direkt nga hojet e mjaltit, ishte çudi që ta gjeja në 400 metra lartësi. Mjalti është një ushqim që ka qenë gjithmonë në historinë njerëzore, trupi ynë e njeh atë, kromozonet tona e njohin mirë. Ai nuk është transformuar.

Cilat janë karakteristikat e tij?

Mjalti është bërë 95% nga glukoza dhe fruktoza e lirë, jo të lidhura si në sheqer. Sidoqoftë, duhet të mendojmë që glukoza dhe fruktoza kanë efekte të dëmshme për shëndetin. Glukoza shkakton që sheqeri në gjak të rritet mjaft, kështu që mjalti e bën atë të rritet. Fruktoza ka një efekt negativ, sepse pengon funksionimin e insulinës, është shkaku kryesor i përdhesit sepse rrit acidin urik dhe kjo parandalon funksionimin e duhur të insulinës. Por në mjaltë dhe fruta ka edhe vitaminë C dhe një sasi të polifenoleve, që e moderojnë veprimin negativ të fruktozës.

Vetitë e shëndetshme të mjaltit janë kaq shumë …Duke ngrënë mjaltë ne mund të përfitojmë nga substancat mbrojtëse anti-inflamatore dhe antiseptike. Mjalti është gjithashtu një dezinfektues i madh. Studimet tregojnë se sa e dobishme është shplarja e gojës me një përzierje që përmban mjaltë, kur ke shyta. Në njerëzit e trajtuar me radioterapi për kancerin e gjuhës dhe të faqes, që kanë plagë të këqija në mukozën e gojës, mjalti heq këtë dhimbje dhe shëron dëmtimet. Duhet të përdoret në vend, në gojë, dhe jo duke e gëlltitur, pasi kimia e gjakut në pacientët me kimioterapi duhet të mbetet e ulët në sheqer.

Ka studime në kafshë, që tregojnë se si mjalti mund të ulë glukozën në gjak në diabet. Dhe në mjekësinë Ayverdic, mjalti përdoret si një terapi për diabetin. Kjo është e madhe, por ende nuk është e qartë se si mund të ndodhë kjo. Është e mundur që stimulimi i ëmbël i mjaltit ndihmon pankreasin të prodhojë pak insulinë. Do të ishte me vlerë të bëhen studime më formale për të kuptuar origjinën e kësaj cilësie të jashtëzakonshme të mjaltit.

Sa mjaltë duhet ngrënë dhe sa herë në ditë?

Çdo ditë, por mos e tejkaloni lugën e çajit. Këshilla ime nuk është për ta marrë atë për mëngjes, por për rostiçeri (mes vakteve). Për fëmijët, gjëja më e mirë është ta hanë atë pasi të bëjnë sport, sepse nëse glukoza e gjakut rritet shpejt nga mjalti, kjo nuk do të jetë një problem, sepse në këtë kohë nuk ka gjurmë të sheqerit në muskujt tanë nga konsumimi prej aktivitetit fizik. Atëherë mjalti nuk do të bëjë dëm. Marrja e mjaltit në mëngjes, pasi muskujt kanë rezerva të larta glikogjeni, rezerva të sheqerit, shkakton një rritje të papritur të glukozës në gjak. Por dhe në rast se do të hamë mjalt në mëngjes, ne do ta kombinojmë atë me një yndyrë me cilësi të mirë.  Ideal është gjalpi i susamit. Kur ai përzihet me mjaltë siguron një krem të mirë, që kur përhapet në bukën e miellit, yndyra ngadalëson shkallën e absorbimit të glukozës.

Ju them edhe një sekret tjetër: Të gjitha bishtajoret kanë vetinë e ngadalësimit të thithjes së sheqernave, kështu që këshilloj të vini në mbrëmje një gotë bizele në një gotë ujë dhe një majë kripe. Lërini gjithë natën. Në mëngjes, vetëm vini një tenxhere dhe shumë shpejt bizelet janë gati të shpërbëhen me një huall mjalti. Ne duhet të mësohemi me shije më pak të ëmbël. Industria ushqimore na ka helmuar, ajo ka intensifikuar shijen e ëmbël në dietën tonë që gjendet gati në çdo artikull dhe ne nuk duhet ta shtojmë më tej. Duke parë gastronominë tradicionale, ju mund të shihni se mjalti është shërbyer me djathrat e kripura, sepse sipas mjekësisë tradicionale kineze, mjalti është shumë Yin- ka energjinë e errët të ftohtë dhe për këtë arsye kompenson djathin që është shumë Yang- energjia e ndriçuar dhe të dyja energjitë e kundërta janë plotësuese të njëra-tjetrës. Disa nga recetat tradicionale flasin për të kombinuar mjaltin me mustardë dhe mish, që është një tjetër ushqim shumë yang (i nxehtë). Mjalti shërben për të balancuar vaktin e mishit.

A sillet mjalti si sheqer në trup apo ndryshe?

Sillet ndryshe. Problemi i sheqerit është se është një produkt i industrisë kimike, një kimikat i pastër. Sheqeri është bërë nga 99.8% saharozë. Sheqeri është edhe më shumë i dëmshëm për shëndetin si glukozë dhe si shurup fruktoze, e prodhuar nga niseshte misri: Kur niseshteja hiqet, gjysma e kësaj glukoze konvertohet në fruktozë. Ky produkt ka më pak shije të ëmbël dhe për këtë arsye është shumë i përdorur në pasta, torta, kudo, gjithashtu sepse ka cilësinë për t’i bërë gjërat më të buta. Përdoret gjerësisht në prodhimin e akullores. Rekomandimi im është: Nëse ka shurup glukozë – fruktozë mos e blini atë produkt. Në të vërtetë, është teorikisht shumë i ngjashëm me mjaltin, sepse ai gjithashtu përmban glukozë dhe fruktozë të veçantë. Por në mjaltë, siç e kemi thënë tashmë, ka kontravelen (antihelm). Pra, mund të konsiderohet pa frikë më i shëndetshëm se sheqeri dhe shurupi i glukozë- fruktozës.

A është e nevojshme që Alkimia e zezë e mjaltit të çertifikohet si produkt organik?

Alkimia e zezë prodhon një mjaltë që nuk ka helm brenda, mbani mend se mund të ketë sofistikime të mëdha në mjaltë. Prandaj është e rëndësishme, që mjalti të jetë me origjinë biologjike. Nëse i besoni prodhuesit, nuk keni nevojë për certifikim, sepse shumë prodhues të vegjël nuk mund të përballojnë shpenzimet e këtyre procedurave. Le t’i besojmë prodhuesve, që u kanë kushtuar një jetë cilësisë së prodhimit të tyre dhe pastaj, ka rëndësi të kemi mjaltë nga lule të ndryshme, sepse ato kanë veti të ndryshme.

 

Ushqimi që vjen nga dy botët  

Nektari, palca e luleve, thesari i mbledhur nga bletët

Bletët janë kimiste. Duke përdorur enzima dhe dehidrim, këto shkencë  tare të botës natyrore janë në gjendje ta ndryshojnë sheqerin e nektarit në një ushqim me superfuqi. Mjalti është përbërja më e rrallë e natyrës. Ai është i përbërë nga të paktën 181 përbërës. Shija e tij unike është rezultat i proceseve komplekse kimike, kjo është arsyeja pse zëvendësuesit e shurupit me sheqer thjesht nuk mund të krahasohen. Ata nuk mund të imitojnë njohuritë kimike të Nënës Natyra. Mjalti fillon me nektarin. Ndërsa mjalti është viskoz dhe ka një përmbajtje të ulët të ujit, nektari është rreth 80% ujë. Është shumë i hollë – e pangjyrë dhe jo aq i ëmbël sa mjalti. Nektari i luleve, ky thesar i natyrës që bletët përdorin si lëndë të parë, është gjithashtu kimikisht ndryshe. Një armë sekrete e bletëve është aftësia e tyre për të ndryshuar këto sheqerna komplekse që gjenden në nektarin e luleve, në sheqerna të thjeshtë. Ky proces quhet hidrolizë. Për të ndryshuar saharozën në glukozë dhe fruktozë, duhet të shtohen nxehtësia, acidet ose enzimat. Është një proces i komplikuar në laborator. Por, kur bëhet fjalë për kiminë e mjaltit, bletët (dhe enzimat e tyre) janë shumë më të efektshme se shkencëtarët.

Mjalti është lëngu i mrekullueshëm, aroma dhe cilësia e tij ndryshojnë sipas llojit të nektarit të luleve nga i cili është bërë. Zakonisht mjalti është bërë nga lulet e tërfilit, jonxhës, akacieve ose një larmi lulesh të ndryshme, përfshirë trumzën, çajin e malit, sherebelën, blirin dhe livandon. Mjalti është një prodhim i çuditshëm, unik dhe i paimitueshëm, i vetmi prodhim i    realizuar nga ‘martesa’ e botës bimore me botën shtazore. Ai është rezultat i nektarit të luleve dhe enzimave të bletëve.
Në përgjithësi, lulet nuk konsiderohen një ushqim për njerëzit, edhe pse disa prej tyre mund të përdoren në sallata. Përdorimi i vërtetë i tyre është jo si ushqim, por si ilaç në formën e çajrave dhe infuzioneve. Disa prej tyre përdoren për qëllime parfumerie në ujëra lulesh apo vajra esenciale si kamomili, lavanda, helikrisium italicum, lule akja, manjola, manushaqja, trëndafili, dorëzonja, jasemini etj. Disa nga lulet që ne i përdorim për qëllime medicinale në çajra e tinktura do t’i rendisim këtu sa për freski kujtese, sepse lista është shumë e gjatë. Disa nga lulet që bëhen fruta të ngrënshme si mollë, dardhë, ftua, qershi, kulumbri, murriz, shtog, qingël etj. Lule barishtore si bliri, kamomili, lulëkuqja, lule kumaku, lule netulle, lule radhiqe, lule mëllage, lule lepuri, agulicja, tërfili i kuq, kokoçeli etj. Mirëpo nektari i luleve është një dhuratë tjetër e luleve, është ‘palca e luleve’. Shumë përgatitje të lashta janë quajtur “Nektari i Perëndive”, sepse përmbanin një përbërës në formulim si mjalti. Në është lulja që i ka dhënë kuptim bletës apo anasjelltas, kjo është një përgjigje e vështirë për t’u dhënë, por me sa duket, kjo është një marrëdhënie simbiotike, e rëndësishme për mbijetesën e të dyja palëve. Interesant është një përcaktim që kemi gjetur për lulen, ndryshe nga formulimet nëpër libra biologjie. Çfarë është një lule? “Është një bimë që prodhon substanca që mund të mblidhen nga insektet dhe të shndërrohen në mjaltë. Denisa Kona

Çfarë është shurup glukozë-fruktoza (GFS)?

Është një ëmbëlsues i lëngët, që përdoret në prodhimin e ushqimeve dhe pijeve. Brenda Bashkimit Evropian është e rregulluar kuota e lejuar e prodhimit të GFS dhe aktualisht është kufizuar në 5% të prodhimit total të sheqerit në BE. Prandaj, zëvendësimi në shkallë të gjerë i sheqerit me këtë shurup të ëmbël nuk ka ndodhur në Evropë dhe ai ka një treg të vogël, kryesisht në vende si Shqipëria. (Lexoni, Urdhër nr.125 datë 30.03.2007 Për miratimin e rregullores “per disa sheqerna për përdorim njerëzor”. Në SHBA, ky lloj i produktit prodhohet më së shpeshti me një përmbajtje fruktoze 55% dhe quhet shurup fruktozë misri i lartë. GFS është bërë nga niseshteja e misrit dhe vitet e fundit, edhe nga e grurit. Molekulat e glukozës të lidhura në niseshte hidrolizohen dhe japin molekula të lira të glukozës. Pastaj, me përdorimin e disa enzimave, glukoza ndryshohet në fruktozë në një proces të quajtur izomerizim, që nuk është gjë tjetër, veçse një helm modern i legalizuar në ushqimin botëror.

Keni blerë ndonjëherë një si kjo?

Top kek përmban një listë të gjatë kimikatesh të bëra nga industria ushqimore dhe që nuk janë lëndë ushqyese që i duhen qelizave tona. Ato mashtrojnë shijen tonë sepse për këtë qëllim janë krijuar. Ky top kek përmban listë e mëposhtme që unë e kam mbajtur shënim pak kohë më parë. Si ky, shumica e produkteve të gatshme të marketeve përmbajnë një listë të ngjashme kimikatesh. Në etiketa do të gjeni edhe shurup glukozë- fruktozë.

Yndyrna te ngopura, yndyrna trans, miell gruri, sheqer, vaj bimor (palme), shurup  glukoze, shurup glukoze-fruktoze, hirre djathi pluhur, niseshte gruri, lagështues (glycerol), emulsifikues  (mono dhe triglicerid te acideve yndyrore), estere poligliceroli te acideve yndyrore, kripë, acid pirofosfat sodiumi, bikarbonat sodiumi, lëndë trashëse (gomë ksantani), lëndë  konservuese (sorbat potasi), rregullues aciditeti (acid citrik), aromatizues, veshje me shtrese kakaoje, kakao pluhur, emulgator (lecithinë luledielli), lahështidhënës sorbitol, glycerol, qumësht pluhur pa yndyrë, niseshte patateje e modifikuar (gjenetikisht ?), rritës viskoziteti (pektinë, rregullues aciditeti (acid citrik).

editor

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *