Mrekullia që shëroi autizmin e djalit tim, ishte në kuzhinën tonë

Shërimin e Autizmit e ka në dorë prindi

Slawomir Gromadzki

“Një vit pasi djali im Beckett u diagnostikua me Autizëm, një mik i imi më njohu mua me një sekret… Në diagnozën e tij ne nuk na u dha shumë shpresë dhe në fakt, na u tha se Autizmi nuk mund të shërohet. Unë absolutisht nuk mund ta pranoja këtë dhe vendosa të provoj se statistikat ishin të gabuara. Unë fillova të lexoja dhe mësova se ushqimi mund të jetë shkaktar i simptomave. Unë bëra ndryshime të panumërta në dietën e djalit dhe riorganizova kuzhinën tonë. Ngadalë, kam filluar të shoh se mjegulla në trurin e tij po largohej. Ai filloi të shtojë kontaktin me sy, u bë më i dashur, më social dhe i gjallë. 3 vjet pas diagnozës fillestare, ne zyrtarisht na u hoq etiketa e Autizmit për djalin nga dy terapistët e tij dhe mjeku. Ata ishin të habitur tërësisht nga transformimi i tij. Ai ka filluar kopshtin këtë vjeshtë në një klasë të rregullt. Unë ende takoj njerëz, që më thonë se Autizmi nuk mund të shërohet, por djali im është dëshmi e gjallë, se çdo gjë është e mundur, kur ju besoni. Unë e ndjeva këtë në çdo qelizë të trupit tim dhe besoja se kjo do të ndodhë!

 • Suplementet që shëruan autizmin e djalit tim
 • – Vaji i aguliçes së mbrëmjes
 • – Vitamina B6 (P5P): 100 mg me vakt.
 • – Acid folik: 400 mcg në ditë.
 • – Vitaminë B12 : 2000 mcg nën gjuhë në ditë.
 • – Alfa- acid lipoik: 200 deri 600 mg në ditë.
 • – Vaj kokosi organik, asnjë vaj tjetër.
 • – Shafran Indie
 • – Fara gjembgomari
 • – Fara luledielli të filizuara (dmth të mbira)
 • – Filiza jonxhe
 • – Pluhur bar elbi
 • – Lëngje të shtrydhur perimesh, 1 gotë 30 minuta para çdo vakti.
 • – Ushtrim, çdo ditë.
 • – Ushqimet e ndaluara:
 • Jo mish, gluten (drithëra), aditivë në ushqime, sheqer, fruktozë shurup misri.

 

Ju tregoj përvojën e neurologes ruse, që shëroi djalin e saj

Trajtimi sipas shkaktarëve të ndryshëm të Autizmit: Sistemi i dobët imunitar, neurologjik apo tretës, alergjitë, ndotja me metale të rënda apo mangësitë ushqyese…

Meqenëse në Autizëm, stresi oksidativ është i madh dhe aftësia vetë-detoksifikuese e trupit është e ulët, është e rëndësishme për të çhelmuar trupin e tyre me algat Chlorella (klorela), qymyr druri, shumë ujë të distiluar, lëngje perimesh etj. dhe të sigurojnë antioksidantë të mirë

Slawomir Gromadzki (*)

Autizmi karakterizohet nga vështirësi në përdorimin e gjuhës dhe në ndërveprimin social. Në të njëjtën kohë, ai është një çrregullim kompleks biologjik i cili përfshin mosfunksionime të ndërlidhura dhe të njëkohshme të sistemeve neurologjike, imune dhe tretëse. Është vlerësuar se 1 në 50 fëmijë në disa vende me të ardhura të larta aktualisht vuajnë nga Autizmi. Kjo do të thotë se ndryshimet mjedisore që kanë nxitur kancerin, diabetin, sëmundjet autoimune, Alzheimerin ose sëmundjet kardiovaskulare, po këto ndryshime apo ndotje kanë nxitur rritjen e shpejtë të Autizmit.

Trajtimi kur shkaku i Autizmit është në zorrë

Anomalitë gjenetike besohet zyrtarisht të jenë përgjegjëse për 90% të të gjitha rasteve të Autizmit. Megjithatë, unë nuk besoj se gjenet janë shkaku kryesor i Autizmit dhe ka studime që tregojnë, se faktorët e mjedisit (toksinat, të ushqyerit, antibiotikët, sindromi i zorrës që pikon, vaksinimi, përgjigja imune e nënës në infeksionet gjatë shtatzënisë, inflamacioni i trurit, toksiciteti i zorrëve, etj. mund të luajnë një rol shumë më të madh.

Një nga shkencëtarët që beson në shkaqet mjedisore të Autizmit është Dr. Natasha Campbell-McBride, një neurologe ruse, e specializuar në trajtimin e fëmijëve autikë në Mbretërinë e Bashkuar. Interesi i saj në Autizëm  ishte i motivuar nga fakti, se djali i saj vuajti nga i njëjti problem. Për fat të mirë, si rezultat i përdorimit të programit të detoksifikimit, mjeteve natyrore, ajo arriti të kurojë djalin e saj nga Autizmi! Sipas Dr. Campbell, fëmijët autikë janë të lindur me një tru dhe sistem nervor të shëndetshëm dhe Autizmi është shkaktuar nga toksiciteti që shkatërron florën normale të zorrëve, e përcjellë tek foshnjat nga nënat e tyre. Si rezultat, bakteret e dëmshme të shtuara pa kontroll në zorrë, për shkak të sasisë së pamjaftueshme të probiotikëve-baktereve të mira që i mbajnë nën kontroll, si dhe për shkak se foshnjat kanë një sistem imunitar të papjekur, në zorrë prodhohen me shumicë toksina, duke shkaktuar inflamacion.  Kështu dëmtohen muret e zorrës së trashë, duke i lejuar toksinat të rrjedhin në gjak dhe të arrijnë nëpërmjet gjakut në tru. Kazeina (proteina kryesore në qumësht), është e akuzuar gjithashtu si ndihmëse në zhvillimin e Autizmit. Proteinat inflamatore të qumështit marrin pjesë në dëmtimin e murit të zorrëe. Përdorni një formulë cilësore probiotike, pasi Autizmi është i lidhur me mungesën e baktereve probiotike në zorrë dhe probleme të tilla si zorra që pikon, diarreja, kapsllëku, dhimbja e barkut etj.

Për fat të keq, është një praktikë e zakonshme në mesin e mjekëve për të dhënë ilaçe të dëmshme, ndërsa në të njëjtën kohë injorojnë provat e qarta shkencore për dobinë e dietës së shëndetshme me bazë bimore, cilësinë e shtojcave ushqimore, super-ushqimet dhe ushtrimet me vlerë për autikët.

Trajtimi kur shkaku i Autizmit janë kapacitetet e dobëta detoksifikuese të trupit

Meqenëse në Autizëm, stresi oksidativ është i madh dhe aftësia vetë-detoksifikuese e trupit është e ulët, është shumë e rëndësishme për të çhelmuar trupin e tyre me Chlorella (klorela), qymyr druri, shumë ujë të distiluar, lëngje perimesh etj. dhe të sigurojnë antioksidantë të mirë si glutathione, NAC, Alpha lipoic acid, etj.

Fëmijët me Autizëm janë të mangët në glutathione, mbreti i të gjithë antioksidantëve, i cili luan rolin më të rëndësishëm në detoksifikimin dhe rigjenerimin e trupit. Për të rritur glutathionen, një fëmijë ka nevojë për të marrë NAC (N-acetilcisteinë) 600 mg në ditë, fara gjëmbgomari (Silybum marianum) në mënyrë të rregullt. Ju do të merrni rezultate më të mira duke e rritur atë nëpërmjet ushtrimit të rregullt, NAC, Vitaminës B12, Alpha lipoic acid, Vitaminës B6 (në formë aktive P5P), acidit folik, selenit, hudhrës, qepës, brokolit, lakrës, lulelakrës, Vitaminës E dhe C, farave të gjëmbgomarit dhe proteinave të hirrës.

Trajtimi kur shkaku i Autizmit janë vaksinat me mërkur ose metale të tjera

Gjithashtu, sipas Dr. Campbell, ka arsye të qarta për të besuar se vaksinat me mërkur mund të shkaktojnë Autizmin, të paktën në raste të caktuara. Në një studim, minjtë e ushqyer me dietë me ndotje mërkuri, nuk ishin në gjendje për të prodhuar antioksidantin e brendshëm, glutathionen. Mirëpo sistemi glutathione është detoksi më i rëndësishëm për trurin, kështu që rezultati do të jetë dëmtimi shkatërrues, nëse trupi bie në kontakt me toksinat si mërkuri. Nëna e një fëmije me Autizëm shkruan: “Mendoj se dashuria ime për ushqim deti gjatë barrës mund të ketë qenë një shkak rrënjësor.” Për të hequr mërkurin nga trupi dhe truri, ne përdorin algat Chlorella (klorela). Kjo jep rezultate të shkëlqyera në autizëm! Disa prindër raportojnë përmirësim të pabesueshëm, kur u kanë dhënë algat Chlorella fëmijëve të tyre me autizëm.

Trajtimi i Autizmit duke plotësuar mangësitë ushqyese dhe shmangur alergjenët

– Omega 3 vaj peshku: 1000-2000 mg në ditë ose 1 lugë çaji 2 herë në ditë me ushqim. Studimet tregojnë se Omega 3 zvogëlon hiperaktivitetin dhe përmirëson simptomat e tjera të Autizmit.

– Vitamina D3, 20000 IU në ditë me ushqim. Kur fëmijët afrikanë shkojnë në Amerikë, ata zhvillojnë norma të larta të Autizmit. Besohet se një nga arsyet është mangësia në vitamina D (vitamina e diellit). Mundohuni për të rritur nivelin e gjakut në 25-hydroxyvitamin D, të paktën 50 ose më shumë ng/ ml.

– Magnez citrate ose tjetër lloj magnezi merret 2 herë në ditë 200-400 mg në mes të ngrënies. Sa më shumë vitaminë D3 që është përdorur, më shumë magnez duhet të merret, pasi D3 çon në mangësi në magnez.

– Zinku: 2 x 100 mg pas ngrënies. Të paktën 200 mg ose më shumë në ditë është e nevojshme. Pa zinkun është e pamundur të shëroheni! Dr. Klinghardt thotë se Autizmi nuk do të përmirësohet, pa doza të larta të zinkut. Problemi me zinkun është se në disa raste shkakton të përziera. Për këtë arsye, gjithmonë jepni zink pas ngrënies.

– Melatonina: 1mg para gjumit. Autizmi është i lidhur me nivele të ulëta të hormonit melatoninë dhe problemet e gjumit. Megjithatë, melatonina punon vetëm për një kohë të caktuar. Prandaj është mirë që t’i japin trupit çdo gjë që ka nevojë për të bërë hormonin e vet.

– Vitamina C: Të paktën 1000 mg në ditë me vaktin. Sipas një studimi, sjellja e fëmijëve autikë u përmirësua dukshëm pas marrjes së disa mijëra miligramëve vitaminë C në ditë.

– Një multivitaminë- mineral me cilësi të mirë, pas mëngjesit. Në një studim që përfshiu 140 fëmijë dhe të rritur me Autizëm, një formulë multivitaminë-mineral (që përmban NAC, CoQ10, MSM, etj) është dhënë 3 herë në ditë. Ajo reduktoi ndjeshëm simptoma si hiperaktiviteti dhe zemërimi i çastit (Adams, BMC Pediatrics 2011).

– Ubiquinol, forma aktive e CoQ10: 50 mg dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje jep gjumë të përmirësuar, rrit komunikimin dhe ul refuzimin e ushqimit.

– Ekstrakti i brokolit mund të përmirësojë simptomat e Autizmit. Edhe për këtë ka studime të reja.

(*)Autori është pedagog, Herbalist dhe ka një Diplomë Master në Shëndet Publik (Universiteti i Liverpulit). Ai gjithashtu ka fituar përvojë në sanatoriume amerikane dhe sidomos gjatë dy dekadave të përvojës në dyqanet e shëndetit duke u shërbyer klientëve në Poloni dhe Angli.

SIMPTOMAT E AUTIZMIT

 • Fizike: Hiperaktivitet, lodhje, kapsllëk ose diarre, dispepsi, probleme me gjumin, dhimbje, etj.
 • Sociale: Vështirësi për të kuptuar ndjenjat e një personi tjetër, si dhimbje ose brengë, dështimi për të krijuar miqësi me fëmijët e moshës së njëjtë.
 • Komunikimi: Vështirësi për komunikim joverbal, përdorime të përsëritura të gjuhës, ekspresivitet i dobët gjuhësor, dhe pothuajse gjysma e njerëzve me autizëm nuk flasin.
 • Interesat dhe sjelljet: Interesat e kufizuara në aktivitete ose lojëra, veprime të përsëritura.

 

Rritja e sistemit imunitar

Dr. Bradstreets ka zbuluar nivele të larta të aktivitetit viral në fëmijët autikë. Për këtë arsye, rritja e sistemit imunitar është e rekomanduar. Kjo mund të arrihet duke u ushtruar, duke përdorur vitaminë D, zink, algat Klorela, Spirulinë, antioksidantë, B12, duke shmangur sheqerin, fruktozën, glukozën, qumështin, djathin, mishin, vajrat e këqija, etj. Si rezultat, 85% e fëmijëve autikë tregojnë përmirësime në të folur, në funksionet njohëse apo shoqërizim, ndërsa 15% e tyre nuk tregojnë më asnjë shenjë të Autizmit.

 

 PROTOKOLLI USHQIMOR I AUTIZMIT NGA KLINIKA WOLFE

Ushqimet që heqin nga trupi mërkurin e vaksinave

Detoksifikimi nga Mërkuri është gjetur të jetë trajtim më efektiv se barnat, shtesat e vitaminave e mineraleve ose dietat e veçanta tek fëmijët autikë, në rastin kur AUTIZMI ka si shkak vaksinat me mërkur dhe një sistem të dobët të metalothioninës (sistemi i vetëpastrimit nga metalet toksike), thotë Klinika Wolfe. Korianderi tërheq mërkurin, aluminin, plumbin dhe kallajin të depozituara në tru dhe palcë kurrizore, duke i hequr ato nëpërmjet lëvizjes së urinës dhe zorrëve.

Korianderi, një bimë e afërt me majdanozin, përmban nivele të larta antioksidantësh dhe vepron si një ndihmës për tretje, sipas Shërbimit të Universitetit Shtetëror të Utahut. Kjo barishte ka efekt vrasës ndaj baktereve dhe kërpudhave. Përveç kësaj, korianderi ka demonstruar aftësi për të detoksifikuar ujin e ndotur nëntokësor nga mërkuri, në një studim të publikuar në 2005 në “Gazeta e Materialeve të Rrezikshme”. Hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se korianderi mund të ndihmojë në pastrimin e trurit të autikëve nga toksinat. Sipas Dr. Edëard Group, CEO i Global Healing Center, “korianderi është përmendur më shpesh si efektiv për pastrimin nga metalet toksike. Komponimet kimike në bimë lidhen me metalet toksike dhe i lirojnë nga indet. “Por, një fjalë kujdesi: Gjithmonë punoni së bashku me një mjek të besuar, kur është fjala për çështjet e detoksifikimit, pasi sapo këto toksina çlirohen nga indet, duhet të siguroheni që t’i eliminoni shpejt nga trupi për të shmangur dëmtimin fizik. Ne rekomandojmë 6 gota në javë tonikë lëngjesh të gjelbër. Jo të gjithë njëherësh natyrisht, por ju mund të pini 2 gota koriander të përzier me zarzavate të tjera me gjethe të errëta si spinaqi, majdanozi ose molla jeshile.  Korianderi në përdorim afatgjatë ndihmon për të reduktuar ankthin duke hequr toksinat trullosëse për trurin.  Kombinimi mollë- panxhar- koriander (që Molla e Shëndetit e ka botuar 3 vjet më parë), shton përfitimet anti-oksidante. Por e risjellim recetën:

 • 2 gota koriander
 • 1 copë rrënje xhenxhefil 2 cm

 • 2 limona me lëkurë nëse janë organikë
 • 2 gota spinaq ose majdanoz
 • 1 panxhar
 • 2 mollë
 • Kjo tonik do të bëjë përafërsisht 1 litër lëng, që shërben për 2 persona.

Receta e dytë

Përgatitni një çaj korianderi duke hedhur një tufë rreth 20 gr në 1 liër ujë të valuar. I  lini mbulur për 20 minuta dhe e pini. Për fëmijët, hollojeni atë me lëng frutash, për ta bërë më të shijshme. Një mënyrë tjetër është pasta e korianderit: Përzihet në përpunues ushqimor ose blender me fuqi të lartë dhe përdoret për makarona. Përdorime të tjera krijuese:

 • 3/4 e kupës me vaj ulliri organik
 • 9 thelpinj të mesëm hudhre
 • 1 e 1/2 e kupës koriander (e ngjeshur)
 • 1 lugë kafeje kripë deti
 • 180 gr stika pishe

Receta e tretë në blender

 • 240 gr fruta pylli (manaferra, mjedra, boronica, shtog, mana)
 • 120 ml ujë të distiluar
 • 1-7 degë korianderi

Asparagusi: Rrit nivelet e antioksidantit mjeshtër, Glutathione, që është i ulët tek fëmijët me Autizëm. Para se të bëni një program detoksifikimi, rrisni nivelet e glutathiones për 2 javë. Kjo do të thotë të hahet asparagus që ka zjerë me avull të lehtë çdo ditë. Çaji i asparagusit mund të konsumohet ose të përzihet me ushqimin Mbret.

Vaji i kokosit: 14 gramë në ditë për fëmijët. Një mënyrë e preferuar për t’u përgatitur është që të merrni rreth 1lugë gjelle vaj kokosi dhe disa feta të frutit të kokosit të lyhen me të, pasi ai thith vajin e tij. Kokosi i copëtuar në vajin e tij duhet të konsiderohet një ilaç për Autizmin. Mund të kombinohet me manaferra të freskëta (fruta pylli) për të rritur mbrojtjen anti-oksidante të trurit.

 

DËSHMIA E JUAN FERMIN:

Djali im 9-vjeçar filloi të flasë pas 5 vjetësh

“Djali im është autik dhe deri kohët e fundit, ai kishte sjellje dëmtuese ndaj vetes, ai kishte nxirrë krahun e vet pa ndonjë arsye. Ai gjuante macen si një top llastiku dhe godiste gjyshen si një thes me miell. Terapistët thanë se kjo ishte ‘sjellja e një autiku’. Pasi bërë disa kërkime, unë fillova për djalin, trajtimin me antioksidantin N-acetil-cisteinë (proteinë që lidhet me metalet e rënda dhe i nxjerr jashtë trupit). Së pari, 1 tabletë në ditë, pastaj 2 tableta pas dy javësh dhe deri në 3 tableta në ditë pas një muaji. Përveç kësaj, kam filluar duke i bërë banja me kripën Epsom për të plotësuar mëlçinë e tij me sulfat dhe për të përmirësuar receptorët që thithin magnezin. Kripa Epsom është gjithashtu një detoks i madh. Unë i jap edhe vaj mëlçie merluci për të përmirësuar nivelet e tij të DHA në tru, i kam dhënë multivitamina/minerale pa parmbajtje bakri, pasi si shumica e fëmijëve me Autizëm, ai mund të kishte mbingarkesë në bakër. Së fundi, unë gjithashtu shtova disa probiotikë të mirë për të ndihmuar tretjen e ushqimit. Ai tani është shumë më i lumtur, nuk e masakron më veten dhe më në fund ka filluar të thotë disa fjalë për herë të parë pas 5 vjetësh (ai është 9 vjeç). E vërteta është se në qoftë se do të kishte një pilulë magjike, që do të eliminonte plotësisht Autizmin e tij, unë do ta merrja menjëherë. Pse? Sepse unë dua që ai të ketë një grua dhe një familje. Unë dua që ai të jetë në gjendje të kujdeset për veten e tij dhe ata që ai e do.

editor

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *