Mushti i zjarrit- vaksina natyrore antigrip

Mushti i zjarrit- vaksina natyrore antigrip

Nje recete antigrip e herbalistes amerikane Rosemary Gladstar

Kjo eshte nje uthull bimore qe permban:
1 rrenje rrepke te prere ne kubike
1 rrenje xhinxher te fresket 10 cm e gjate, e prere ne kubike
10 thelpinj hudhre
Lengun e 2 kokrrave limon
Lengun e 1 grejpfruti te madh
30 gr rozmarine e fresket ose 1 luge gjelle bime e thare
30 gr trumze e fresket ose 1 luge gjelle e thare (pluhur)
1 rrenje shafran Indie e prere ne feta (Nuk gjendet ne Shqiperi), ne vend te tij, nje luge gjelle plot shafran Indie pluhur
1 luge caji piper te zi kokerr
1 kokerr qepe e prere ne kubike
1 luge gjelle mjalt bio
1 liter uthull molle ose uthull e bardhe
dhe Fryme Perendie
Futini ne nje kavanoz dhe lerini 28 dite. Pas 1 muaji ilaci anti-viral dhe anti-bakterial eshte gati.
Ky antibiotik dhe antiviral i tmerrshem eshte kunder gripit te shpendeve, kunder gripit te derrit, kunder antraksit, kunder koleres, kunder hepatitit A, B, C, kunder HIV-AIDS, kunder infeksioneve te syve (konjuktiviteve), kunder infeksioneve urinare, kunder infeksioneve te veshit, fytit, mushkerive, kunder infeksioneve ne zorre dhe per te rritur imunitetin
Merrni 1 luge gjelle ne mengjes esell cdo dite, nese nuk jeni te semure. Ne rast se jeni te prekur nga nje infeksion, atehere merrni 3-4 here ne dite nga nje lue gjelle me pergatitjen.
Pse eshte kaq e fuqishme receta?
Sepse kombinon disa nder produktet me te fuqishme natyrore, me veprim anti-viral si grejpfruti, hudhra, rrenja e rrepkes, uthulla e molles si dhe vetite e fuqishme mbrojtese antiinflamatore te shafranit te Indise. Te gjithe perberesit jane padiskutim edhe anti-bakteriale te shquar.

Ja edhe nje formule tjeter. Vepron per gripin dhe per sinusitin etj.

Përbërësit
½ filxhan rrënjë xhenxhefil të grirë të freskët
½ filxhan rrënjë të grirë të freskët rrikë
1.2 filxhan finoku i copëtuar
1 qepë e vogël, e copëtuar
1 kokë hudhër, e copëtuar
Lëngu i një limoni
Lëkurat e një limoni
1-2 lugë çaji piper i kuq djeges
1 lugë gjelle shafran i Indisë
Disa degëza me rozmarinë të freskët
Uthull molle të papërpunuar
Mjaltë të papërpunuar (natyral)
Napë
Kavanoz të madh

UDHËZIME
Përgatitni të gjithë përbërësit (pa uthullën dhe mjaltinb). Mbushni kavanozir me to. Passtaj derdhni uthullën e mollës sipër. Përdorni një letër pergameni ose letër dylli nën kapak për të mos lejuar që uthulla të prekë metalin. Shkundeni mirë.
Ruani në një vend të freskët dhe të errët për një muaj. Tundeni kavanozin mirë çdo ditë.
Pas katër javësh, përdorni napën për të kulluar duke derdhur mushtin e zjarrit në një kavanoz të pastër. Pastaj shtoni aty ¼ filxhan çaji mjaltë të papërpunuar dhe trazojeni derisa të tretet. Shtoni më shumë mjaltë që i përshtatet preferencave tuaja.
Nëse ndjeni të ftohtë ose grip, merrni 1 lugë çaji tri herë në ditë. Ndërsa për parandalim mund të pini nga mushti i zjarrit çdo ditë vetëm 1 gllënjkë (ose lugë çaji) në mëngjes.

Mjafton te njihni perberesit antivirale dhe antibkateriale dhe ju mund t;i kombinoni ata dhe te krijoni lloj- lloj formula tonikesh anti-virtale dhe anti-bakteriale. Pasi shikoni disa formula, ashtu si ne kuzhine, mund te krijoni variante, sipas atyre qe gjenden ne kuzhine. Sigurisht qe forca e nje toniku nuk eshte e njejte dhe disa perberes i japin force me te madhe sesa disa te tjere. Megjithate, shume perberes me siguri qe krijojne nje trajtim te fuqishem qe rrit imunitetin dhe njeheresh vret bakteret dhe viruset.

Foto nr.1, toniku i 4 hajduteve, toniku i perdorur kunder Murtajes bubonike, i realizuar nga gazeta Molla e Shendetit 5 vjet me pare.

Po ta kombinoni marrjen e ketij toniku, edhe me propolis dhe vitamine C gjate dites, e mbani gripin larg. Dhe nese ju ka kapur, do te sheroheni shpejt dhe pa kaluar ne komplikacione.

editor

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *