Shkencëtari i Harvardit guxon të ndryshojë jetëgjatësinë

    

Bota në shpresë…

Kthimi i kohës pas…

Heather Jacobs dhe Maryanne Blacker

Kjo mund të tingëllojë si fantashkencë, por shkencëtari dhe sipërmarrësi australian David Sinclair është i vendosur të ngadalësojë procesin e plakjes dhe të revolucionarizojë mjekësinë dhe kujdesin shëndetësor. Ai beson fuqimisht, se një pilulë për të ndryshuar efektet e plakjes është vetëm pak vite larg. Biologu Australian David Sinclair është në mision për të lehtësuar vuajtjet njerëzore në moshën e vjetër dhe t’u japë njerëzve mundësinë për të jetuar jetë më të gjatë dhe më të mirë. “Ka shumë molekula që ne dimë tani se mund të ngadalësojnë aspekte të plakjes në minj. Pyetja nuk është më një “nëse”, por një “kur”, “thotë Sinclair. “Me shumë gjasa, njerëzit në të ardhmen do të marrin një koktejl molekulash që mund të ngadalësojnë plakjen dhe të parandalojnë sëmundjet e zakonshme të lidhura me moshën. Nuk jemi të sigurt se sa shumë njerëz do të jetojnë shumë, por në minj këto molekula parandalojnë shumë sëmundje të moshës së vjetër, përfshirë diabetin, kancerin dhe sëmundjet e zemrës”, thotë ai. “Molekulat u zbuluan fillimisht duke studiuar një gjen të jetëgjatësisë në qelizat e quajtura SIR2. Molekulat e reja që synojnë SIR2 të njeriut janë qindra herë më të fuqishme se këto molekula origjinale.”

Në mars të vitit 2017, shkencëtari David Sinclair dhe Dr. Lindsay Wu nga Universiteti i Neë South Wales (UNSW) bënë një tjetër zbulim në kërkimin e tyre anti-plakje për të përmbysur procesin e plakjes në minj, përmes riparimit të ADN-së. Skuadra e Sinclair ushqeu një mi me moshë dyvjeçare, me një përbërje të quajtur NAD + (nikotinamid adenine dinucleotide) e përzier në ujë dhe e ktheu miun në moshën tre muajsh. NAD + nxiti aftësinë e qelizave për të riparuar dëmet. “Qelizat e minjve të vjetër ishin të padallueshme nga qelizat e minjve të rinj, pas vetëm një javë trajtimi”, thotë Sinclair. Studimet në njerëz të pilulës filluan këtë vit.

Ilaçi anti-plakje në horizont

“Kjo është më e afërta me një ilaç të sigurt dhe efektiv anti-plakje, që ndoshta është vetëm tre deri në pesë vjet larg nga të qenit në treg, nëse studimet shkojnë mirë”, thotë Sinclair, i cili është drejtor themelues i Paul F. Glenn Center për Mekanizmat Biologjike të Plakjes në Shkollën Mjekësore të Harvardit në SHBA. Preokupimi i Sinclair-it me plakjen nxitet nga besimi, se kjo njohuri mund të përdoret për të parandaluar dhe trajtuar sëmundjet e rralla dhe të zakonshme, duke ndihmuar njerëzit të jetojnë jetë të shëndetshme dhe pa sëmundje. Puna e tij në Harvard dhe në një laborator në Shkollën e Shkencave Mjekësore në UNSW, fokusohet në gjenet dhe molekulat e vogla që imitojnë ushtrimin dhe kufizimin e kalorive, një dietë që ngadalëson ritmin e plakjes në kafshë.

“Plakja është shkaku kryesor i sëmundjeve më të mëdha,” thotë ai. Pra, ai arsyeton, pse të mos gjej një shërim për plakjen? Puna nga Sinclair dhe ekipi i tij ka kapur vëmendjen e NASA-s, pasi ai punon se si t’i mbajë astronautët e saj të shëndetshëm gjatë një misioni 4-vjeçar në Mars. Edhe në misionet e shkurtra, astronautët përjetojnë plakje të përshpejtuar nga rrezatimi kozmik, vuajnë nga dobësia e muskujve, humbja e kujtesës dhe simptoma të tjera kur kthehen. Në një udhëtim në Mars, situata do të ishte shumë më e keqe: 5% e qelizave të astronautëve do të vdisnin dhe shanset e tyre për kancer do të afroheshin 100 për qind.

Rrezatimi kozmik nuk është vetëm një çështje për astronautët. Të gjithë jemi të ekspozuar ndaj tij çdo herë që fluturojmë me avijon. Në teori, hulumtimi i Sinclair mund të zbatohet edhe për gratë që vuajnë nga shterpësia ose njerëzit e prekur nga kanceri. Sinclair është po aq sipërmarrës sa një shkencëtar, duke themeluar disa kompani bioteknologjike (Sirtris, Ovascience, Genocea, Cohbar, MetroBiotech, ArcBio, Biosecurity Liberty) dhe shpiku 35 patenta, që rrjedhin nga hulumtimet e tij të shumta gjatë viteve.

Një pikë kthese në laborator

Ju mund të thoni se është në gjenet e tij. Prindërit e Sinclair janë biokimistë dhe jetuan në St. Ives, në rrethinat veriore të Sidneit. Prindërit e tij do të flisnin për punën e tyre në tryezën e darkës. I biri u ndikua nga kjo klimë familjare. Më pas, kërkimet në biologjinë molekulare në laboratorin e Profesor Ian Dawes në UNSW, një biolog dhe shkencëtar molekular, ishin një pikë kthese për të. “Ju nuk mund të më tërhiqni jashtë laboratorit pas kësaj,” thotë ai. Ai mori Çmimin e Commonëealth për kërkimin e tij PhD në Gjenetikë Molekulare. Sinclair më pas u zhvendos në SHBA për të punuar si një studiues në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts, me profesor Leonard Guarente, një biolog amerikan i njohur për hulumtimin e tij mbi zgjatjen e jetës.

Ai ishte 29 vjeç kur u bë profesor në departamentin kryesor të gjenetikës në botë, në Harvard. Ai është gjithashtu një profesor në Qendrën e Kërkimit të Kancerit në Lowy në UNSW. “Gjërat që unë dua për Harvardin janë në gjendje të trajtojnë pothuajse çdo problem shkencor “, thotë ai. Ai tani mund të kalojë ditët e tij duke zgjidhur pyetjet më themelore të jetës, por Sinclair kujton bukur stilin e jetesës me të cilin ishte rritur në Australi.

“Shtëpia e prindërve të mi ishte në buzë të një grope të pyllëzuar. Kishte shumë kafshë vendase dhe unë mendoj se kjo afërsi me natyrën kishte një ndikim të madh mbi mua, “thotë ai. “Për shkak se unë jam australian, unë kam qenë në gjendje të synoj lart, pa u shqetësuar për pasojat. Do të pyesja veten: “Cila është më e keqja që mund të më ndodhë, nëse dështoj në SHBA?” Unë shkoj në shtëpi. Unë mund të jetoj me këtë. Gjërat nuk ndodhën kështu, por nuk u frikësova kurrë që të merrja projekte të rrezikshme “.

 

NASA do të testojë burimin e rinisë në astronautët

Fluturimet në hapësirë dëmtojnë kodin gjenetik

Nga Paul Seaburn

Fluturimi i gjatë në hapësirë ​​ i astronautit Scott Kelly dhe krahasimet mjekësore të mëvonshme me binjakun e tij tokësor, ish-astronauti Mark Kelly, i mundësoi NASA-s të kuptojë se sa prishet trupi i një astronauti në misione edhe më të shkurtra hapësinore. Çfarë mund të bëhet për t’i mbrojtur ata nga rrezet kozmike, që shkatërrojnë ADN-në në një udhëtim në Mars? Dhe a mund të gjendet një burim i rinisë?

Rezulton se NASA së shpejti do të kryejë testimin njerëzor të një eliksiri që ndryshon epokën dhe ky eliksir është bërë nga uji dhe enzima të veçanta që tashmë janë provuar të punojnë në minj. Sipas një dokumenti të ri në revistën ‘Science’, hulumtuesit nga Universiteti i Uellsit të Ri Jugor, të udhëhequr nga gjenetisti David Sinclair i Harvardit, zbuluan se metaboliti NAD + (NAD është emri për nikotinamid adenin dinukleotid dhe metabolitë të tjerë që janë produkte të reaksioneve metabolike të katalizuara nga enzimat natyrale) ka një rol kyç në riparimin e ADN-së, e cila është një aftësi që të gjitha qelizat kanë, që për fat të keq bie, kur njerëzit plaken vit pas viti.

Studiuesit zbuluan se sasia dhe aftësia e NAD mund të rritet me një përforcues enzime të quajtur NMN (NMN β-Nicotinamide Mononucleotide). “Përzierja e të gjithë kësaj në një koktejl të dhënë minjve, krijoi një ndryshim të shpejtë dhe të dobishëm, thotë Sinclair. Qelizat e minjve të vjetër ishin të padallueshme nga minjtë e rinj, pas vetëm një javë trajtimi.” Sinclair dhe partneri i tij, Dr Lindsay Wu, kanë punuar për këtë për 6 vjet me kompanitë e tyre, MetroBiotech NSË dhe MetroBiotech, kështu që nuk është për t’u habitur që ky rezultat është gati të testohet mbi njerëzit. Ata planifikuan të fillojnë eksperimentet në Spitalin e Grave në Boston në vitin 2017. Megjithatë, interesi i NASA-s mbi ‘burimin e ndryshimit të ADN-së’ mund të çojë në shpejtimin e testimeve. Në dhjetor të vitit 2016, Sinclair dhe Wu fituan konkurrencën e biologjisë iTech të NASA-s duke ekspozuar punën e tyre mbi mënyrat për të mbrojtur astronautët në fluturime të gjata, nga dobësia e muskujve, humbja e kujtesës, dëmtimi i shikimit dhe simptoma të tjera. Rindërtimi i moshës dhe përmirësimi i riparimit të ADN-së është një zgjidhje më elegante dhe shumë më pak e kushtueshme, sesa ndërtimi i anijeje kozmike dhe hapësirave që mund t’i rezistojnë rrezeve të dëmshme kozmike. Jashtë miliarderëve të NASA-s dhe Silicon Valley, që kërkojnë të jetojnë përgjithmonë, ky eliksir NAD ka potencialin për të ndihmuar të mbijetuarit e kancerit, jetëgjatësia e të cilëve është zvogëluar nga përshpejtimi i kushteve të plakjes si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti i tipit 2, Alzheimeri dhe kanceret e tjerë. Molekula NAD+ molekula mund të ndryshojë plakjen e shpejtë dhe të përmirësojë aftësinë e riparimit të qelizave të ADN-së. Nëse ky ‘burim i rinisë’ punon për astronautët dhe përfundimisht për të mbijetuarit e kancerit, do të jetë një shpresë e madhe për njerëzimin.

NAD, ilaçi i Parkinsonit do të ndryshojë epokat

NAD i referohet molekulës nikotinamide adenine dinukleotide, një kimikat që është përdorur tashmë për të trajtuar sëmundjen e Parkinsonit. Sinclair ka pohuar se edhe pse studimet në njerëz do të kërkojnë edhe dy vjet, ai ka parë tashmë rezultate pozitive nga pilulat që ka përdorur për vete dhe babanë e tij. Rezultatet, thotë Sinclair, janë se ai e kishte zvogëluar moshën e tij biologjike me 24 vjet, ndërsa babai i tij 79-vjeçar ndihet më i përshtatshëm se kurrë. Sinclair madje pretendon se kunata e tij, e cila kishte kapur menopauzën, është pjellore pas përdorimit të pilulave të ngarkuara me këtë molekulë. Nga të gjitha anët, rezultatet e përdorimit të molekulës NAD dhe të pilulës janë shumë të mira për të qenë e vërtetë, por Sinclair pretendon se është vetëm një çështje kohe, përpara se publiku i gjerë të shohë përfitimet për veten e tij. Sidoqoftë, asnjë efekt afatgjatë i pilulës ende nuk është vlerësuar sepse nuk ka pasur sprova. Megjithatë, nëse është e suksesshme, molekula NAD si

pilulë kundër plakjes mund të bëhet zbulimi më i madh shkencor i këtij shekulli dhe ndoshta një nga zbulimet më të rëndësishme shkencore të të gjitha kohërave.

 

Në postën e shkencëtarit, letra:

DUA TË JETOJ GJATË. SI?

Hi David! Faleminderit për gjithçka që ju po bëni për të rritur jetëgjatësinë e shëndetshme njerëzore. Unë jam i gëzuar nga hulumtimi juaj. Mund të më thoni se çfarë duhet të marr? “…”Dr. Sinclair, çfarë shtesë duhet të marr? “

“I dashur David, unë dua të bëhem më i ri. Ju lutem më tregoni sa NMN (Nikotinamide Mononukleotide), NR, metformin ose resveratrol unë duhet të marr? “…

Unë marr mesazhe si këto çdo ditë. Dhe edhe pse unë do të doja, unë thjesht nuk kam kohë për t’iu përgjigjur të gjithëve. Prandaj po ndaj këtë artikull të shkurtër.

Së pari, megjithatë, një paralajmërim. Unë NUK JAP KËSHILLA. Nëse dëshironi të dini se në çfarë restoranti të hani në Boston, Nju Jork ose Sydney, unë mund t’ju sugjeroj. Por kur bëhet fjalë për mënyrën se si të jetojmë një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme, nuk do t’ju them “ta bëni këtë” ose “mos e bëni këtë.” Unë jam studiues, jo mjek; Unë nuk bëj rekomandime shëndetësore dhe për mirëqenien.

Unë përpiqem të bëj gjithçka që mundem, për ta bërë jetën time dhe punën time një libër të hapur me përfitim për të tjerët.

Unë po ju them se unë marr 750 mg NMN (β-Nicotinamide Mononucleotide) çdo mëngjes, së bashku me 1 gram resveratrol dhe 500 mg metforminë. Kjo është. Ka gjëra të tjera që unë po bëj me synimin që të rroj 100 vjet shumë të shëndetshëm dhe të lumtur dhe të vazhdoj edhe më tutje. Ndoshta do të shkruaj për këto gjëra të tjera në të ardhmen, nëse ka interes, por kur bëhet fjalë për molekulat e jetëgjatësisë që po fut në trupin tim, në të vërtetë janë ato që sapo thashë.

Dhe deri tani shkon kaq mirë. Shkalla e zemrës time është 57 rrahje në minutë. E kam kontrolluar sërish këtë mëngjes. Kjo, më është thënë, është shkalla e zemrës e një atleti, dhe unë nuk jam atlet. Mushkëritë e mia funksionojnë në nivelet që mjekët presin të shohin tek të rrinjtë në moshën të 20 vjeçare. Unë duhet t’ju them se gjenetikisht mushkëritë e mia nuk janë të forta. Unë kam trashëguar defektet gjenetike të mushkërive që kontribuan në vdekjen e nënës sime, por unë kam funksionin e një 20-vjeçari për mushkëritë. Kolesteroli LDL dhe presioni i gjakut konsiderohen si shumë të shëndetshëm për një të ri. Kur unë lëndohem me pesha, shërohem shpejt – ashtu si bëra kur isha në 20 vjeç. Kur vrapoj, duhet shumë kohë para se të lodhem.”

 

Pilulat që ndryshojnë moshën, do të jenë të lira sa një kupë kafeje

Hulumtimi nga profesor David Sinclair nga Universiteti i Sidneit, ka gjetur atë që mund të jetë ‘graili i shenjtë’ i ndryshimit të moshës, që ai mendon se mund të jetë ndryshimi më i madh në zhvillimin njerëzor dhe ne mund të jemi gjenerata e fundit që jeton një jetë të shkurtër, përpasa se jeta reale të ketë arritur 150-200 vjet.

Çfarë mund të bëjmë për të përmirësuar organet e dëmtuara dhe që ju të bëheni të rinj përsëri? Një pilulë e re dhe potencialisht revolucionare kundër plakjes mund të ndihmojë zgjatjen e jetëgjatësisë për 50 vjet duke rigjeneruar organet tuaja, sipas profesorit të Harvardit, David Sinclair dhe ekipit të tij të studiuesve. Procesi, i cili është zhvilluar nga ekipi hulumtues i Universitetit të Uellsit të Ri Jugor, përfshin riprogramimin e qelizave që mund t’i lejojnë njerëzit të rigjenerojnë organet. Sinclair beson se procesi mund të ndihmojë edhe pacientët që vuajnë nga paraliza, që të lëvizin përsëri.  Hulumtuesit kanë kryer teste të suksesshme në minj, duke raportuar se kanë rritur jetëgjatësinë e tyre me të paktën 10 për qind. Eksperimentet në njerëz mund të fillojnë që në vitin 2020, raporton Daily Mail. Sinclair thotë se pilulat, të cilat tashmë janë provuar për njerëzit brenda familjes së tij, do të kishin një mori efektesh anësore pozitive, duke përfshirë reduktimin e humbjes së flokëve për shkak të plakjes, si dhe rritjen e metabolizmit në pacientët më të vjetër. Ndoshta një nga aspektet më të habitshme të zbulimit të ri është kostoja e tij. Sinclair dhe ekipi i tij i studiuesve thonë se pilulat mund të gjëjnë rrugën e tyre në treg gjatë pesë viteve të ardhshme dhe do t’ju kushtojnë sa kupa e përditshme e kafesë. Përkundër rezultateve fantastike të hershme, Sinclair ka paralajmëruar publikun të presë për studime të suksesshme njerëzore. “Ne nuk rekomandojmë që njerëzit të dalin dhe të marrin pararendësit e NAD pasi që ende nuk janë testuar zyrtarisht për sigurinë,” tha ai.

administrator

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *