Gjethet e mollës kundër qelizave të kancerit në mushkëri, mëlçi dhe zorrë

Gjethet e mollës kundër qelizave të kancerit në mushkëri, mëlçi dhe zorrë

Shtatë komponime të nxjerra nga gjethet e mollës së egër shfaqin aktivitete të mrekullueshme biologjike. Përbërësit e gjetheve të mollës së egër, A2, A3, A6 dhe A7 kishin një efekt të fortë mbrojtës kundër pesë linjave qelizore të testuara: Konkretisht, në linjën qelizore të kancerit të mushkërive të njeriut A549, linjën qelizore të kancerit në mëlçi Bel 7402, në linjën qelizore të kancerit të mëlçisë Bel 7402, në linjën e qelizave kanceroze ileocekale njerëzore HepG2 dhe në linjën qelizore të kancerit të zorrës së trashë të njeriut HT-29. Përbërësi i veçuar nga gjethet, i quajtur shkurt A7, pati efekte domethënëse në të gjitha linjat qelizore të kancerit. Shtimi i një grupi metoksil në përbërësin phloretin të nxjerrë nga gjethet e mollës së egër rriti ndjeshëm aktivitetin antikancerogjen të phloretin, kundër të gjitha qelizave kanceroze të përshkruara më sipër.

Prandaj, studiuesit propozojnë që dihidrokalconet (nga molla) mund të kenë efekte të dobishme në shëndetin e njeriut dhe mund të konsiderohen si agjentë të mundshëm terapeutikë kundër kancerit. Studiuesit kinezë zbuluan dy komponime të reja të rralla A6 dhe A7 (janë variante të floretin) dhe mendojnë se këta përbërës mund të zhvillohen në medikamente antikanceroze premtuese.

Phloretin është një dihidrochalcone, një lloj i fenolit natyror që gjendet në gjethet e pemëve të mollës. Në një model shtazor, Phoretin frenoi transportin aktiv të glukozës në qelizë, duke frenuar thithjen e glukozës nga zorrët e vogla dhe duke frenuar i riabsorbimin renal të glukozës. Phloretin gjithashtu shkaktoi diurezë dhe uljen e uresë së ngritur për shkak të një diete të pasur në proteina. Phloretin është gjetur që frenon shtimin e peshës dhe përmirëson homeostazën metabolike te minjtë. (Wikipedia).

Studimi 2/ Lëkura e mollës ul oksidimin e yndyrnave

Profilet fenolike të lëkurës së mollës kanë veti antioksiduese dhe mund të parandalojnë oksidimin e vajrave në industrinë ushqimore, thotë një studim botuar në Journal Food Science. Studiuesit vënë në dukje se oksidimi i lipideve, veçanërisht oksidimi i acideve yndyrore të pangopura, është një çështje problematike në industrinë ushqimore, duke ndikuar edhe në cilësinë e ushqimit dhe shëndetin e konsumatorëve.

Lëkura e mollës u hetua si një burim i antioksidantëve natyralë. U vlerësua përbërja e komponimit fenolik dhe vetitë antioksiduese të 21 gjenotipeve të zgjedhura të mollës. Rezultati që panë, ishte se ekstraktet e lëkurës së mollës, konkretisht varietetet e mollës së egër si “Dolgo” (molla-qershi), u zbuluan se janë frenues efektivë të oksidimit të acidit yndyror të pangopur dhe kështu mund të konsiderohen si një burim i mundshëm i antioksidantëve ushqimorë natyrorë.

 

Kurat popullore memollën e egërdhe gjethet e saj për tretjen

Denisa Kona

Molla e egër (varianti molla-qershi në veçanti) duket si një frut i vogël, pa madhështi. Por ajo ofron përfitime për lëkurën, që nuk i keni menduar! Molla e egër vjen nga e njëjta gjini si mollët e zakonshme. Botanistët besojnë se molla e egër mund të jetë paraardhësja e mbijetuar e mollës së kultivuar që kemi në tryezë. Molla e egër ndërkohë rritet vetiu në gjendje natyrore, por edhe kultivohet për lulet e saj të vogla dekorative. Dhe tani, edhe për qëllimet kundër plakjes së lëkurës.

Molla e egër ka një diametër 2-3 cm. Ajo është e bardhë në të verdhë (e papjekur) dhe në të kuqe (e pjekur). Një mollË e pjekur është e thartë në shije. Molla e egër përmban 64.2% ujë, 18% karbohidrate, 7,1% proteina, 5.0% fibra, 3.7% yndyrna dhe kripëra minerale 1.9%. Përmbajtja mikroushqyese përbëhet nga: kalcium, fosfor, hekur, karotin, riboflavin, niacin dhe vitaminë C. Tuli i saj është i pasur me acid oksalik, acid citrik dhe acid tanik. Ajo përmban 134 kalori në 100 gramë.Tuli i mollës së egër është efektiv në mbylljen e plagëve të hapura, të cilat shoqërohen me gjakderdhje. Një molle e egër e pjekur është një agjent i fuqishëm, që ndihmon tretjen e ushqimit.

Ngrënia e mollëve të egra dëshmon të jetë shumë kurative kundër diarresë dhe hemorroideve. Ky frut kur është i pjekur plotësisht dhe përzihet me sheqer duke e bërë shurup, ndihmon në tejkalimin e etjes së madhe gjatë etheve. Parandalon kancerin e mitrës dhe infertilitetin i cili lidhet me mangësi të hormonit progesteron. Një  përzierje e përbërë nga rreth 90 gramë të lëvores së drurit të pemës, me një sasi të vogël gjalpi të pastër të lopës dhe një lugë gjelle mjaltë ndihmon për të parandaluar komplikacionet  e pasindjes. Nëse e merr këtë përzierje menjëherë pas lindjes së fëmijës nga dy herë në ditë jep efekt shumë pozitiv. Lëngu i gjetheve të sapoçelura të molles së egër mund të përzihet me qumësht dhe sheqer dhe mund t’u jepet  fëmijëve të vegjël për të zgjidhur problemet e tyre në fshikëzëne e urinës. 3 gr nga këto gjethe gjithashtu mund të grihen dhe të bëhen  pluhur për të shërbyer për të njëjtin qëllim.

Tuli i një molle të egër të pjekur plotësisht është i dobishëm për problemet e zakonshme të stomakut tek fëmijët e vegjël. 30-60 gramë të ketij  tuli nga fruti duhet t’u jepet këtyre fëmijëve të vegjël, që vuajnë nga problemet e stomakut. Lëvorja e drurit të pemës së mollës së egër është një burim shumë i mirë për shërimin e prodhimit të tepërt të bilirubinës nga mëlçia. Lëvorja duhet të grihet për ta marrë në formë pluhuri. Ky pluhur mund të konsumohent ose direkt, ose mund të shtohet në ujë të zier dhe pastaj të pihet. Kjo varet nga shija dhe dëshira e personit.

Gjethet e mollës së egër për problemet seksuale

Molla e egër ka edhe një përdorim efikas i cili është me rëndësi jetike. Ajo është përdorur për të zgjidhur shumë probleme seksuale që hasen zakonisht. Gjethet e kësaj frute duhet të jenë tharë në një vend ne hije. Këto duhet pastaj të bëhen pluhur. Ky pluhur duhet të hahet i përzier me një sasi të barabartë të mjaltit me të. Kjo metodë është provuar të jetë një mënyrë shumë efikase për të kapërcyer problemin e derdhjes se parakohshme. Për më tepër, një lugë çaji pluhur i të njëjtit lloj duhet të tretet në ujë të ftohtë. Kjo përzjerje duhet të merret tri herë në ditë dhe është shumë e dobishme për individët seksualisht jopjellorë. Të gjitha mjetet e dhëna më sipër janë thjesht natyrore. Ilaçet janë shumë të efektshme e të shpejta, por ato sjellin efekte anësore. Këto efekte të padëshiruara mund të çojnë në rezultate të tmerrshme, dhe madje edhe në disa raste, me vdekje. Ndërsa nga ana tjetër, metodat bimore mund të jenë të ngadalshme, por ato kanë një probabilitet shumë të ulët të efekteve anësore.

 

Receta me molle për kontraktimet e diafragmës dhe fytin

Një masë e veçantë është bërë nga molla e egër e cila është një mjet efektiv për kontraktimet e diafragmës, sëmundjet e fytit dhe problemet e frymëmarrjes. Kjo masë përbëhet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • Kripë
 • Xhenxhefil i tharë
 • Piper i zi
 • Mjalt
 • Një mollë e pjekur ose e papjekur

Të gjithë përbërësit e mësipërm duhet të përziehen për të përftuar një masë si krem. Kjo masë është gjithashtu shumë e dobishme në shërimin e enjtjeve të fytit dhe dhimbjeve në përtypje.

 

Përfitimet nga molla e egër:

 •  Përmirëson shërimin e plagëve
 •  Ndalon dëmtimin e qeliza
 •  Përmirëson shëndetin e mishrave të dhëmbëve
 •  Përmirëson shëndetin e dhëmbëve
 •  Përmirëson Sistemi imun
 •  Mbron nga radikalet e lira
 •  Zvogëlon shenjat e plakjes
 •  Ul rreziqet e disa lloje kancerve
 •  Përmirëson thithjen e hekurit
 •  Përmirëson shëndetin e mushkërive
 •  Parandalon ftohjet e shpeshta
 •  Mbron nga infeksionet e shpeshta
 •  Përmirëson funksionin nervor
 •  Përmirëson funksionin e muskujve
 •  Zvogëlon konfuzion
 •  Zvogëlon nervozizmin dhe ligështimin
 •  Zvogëlon lodhjen
 •  Ul rrezikun e problemeve të zemrës
 •  Ul rrezikun e tensionit të lartë
 •  Mbron nga diarreja kronike
 •  Përmirëson aftësinë për stërvitje

 

Shurup me mollën e egër

Për 2 kg fruta do të merrni 2 litra shurup. Lani frutat e egra dhe hiqni bishtat. Pritini përgjysmë (mos u shqetësoni për farat) dhe vendosni në një tenxhere me 6.5 gota ujë. Vendoseni në zjarr dhe pastaj lërini të ziejnë për 20 minuta (derisa të jenë të buta). Merrni një kullesë dhe derdhi mollët, ndërsa lëngu i tyre zbret në një enë. I shtypim dhe shtrydhim edhe pak me dore frutat, që të marrim sa më tepër lëng prej tyre. E kthejmë lëngun në tenxhere dhe shtojmë 2 gota sheqer për 2 gota lëng, që të bëjmë shurupin. I nxehim por pa e valuar. Fikni nxehtësinë dhe lëreni edhe 5 minuta të mbuluar me kapak që të qendrojë i nxehtë, ndërkohë sterilizoni kavanozat ku do ta hidhni shurupin.

Më pas ftohet dhe mbahet në vend të errët. Ky është një shurup tepër i trashë dhe i ëmbël dhe do të përdoret duke e e holluar me ujë për të realizuar pijet. Duke ulur sasinë e sheqerit, del një shurup i hollë që mund të përdoret për afat të shkurtër. Nëse doni ta ruani për periudha të gjata, do të duhet ta bëni shurup të trashë.

 

Tinktura e mollës së egër (Malva Sylvestris) 

 • 250 gr mollë e eger (nuk është varianti që shitet si mollë e egër, por një lloj molle më e vogël, që ngjan si qershi).
 • 1.5 litër raki
 • Mollët gaforre mblidhen midis fundit të verës dhe mesit të dimrit, por sipas përvojës sime, ato mblidhen nga fundi i vitit. Pasi t’i keni mbledhur, copëtojini në copa të vogla dhe vendosini së bashku me shkopinj kanelle në një kavanoz të madh të mbyllur.
 • Shtoni raki për të mbuluar frutat.
 • Vuloseni dhe ruajeni në një vend të errët të errët duke e tundur çdo ditë për 6-8 javë.
 • Kullojeni duke shtypur tinkturën dhe pulpën e frutave mund ta mbani për përdorim të mëtejshëm.

 

SHURUP TRENDAFILI I EGER PER QETESIMIN NERVOR TE ZEMRES….

 Në vjeshtë është koha e artë për të përgatitur shurup trëndafili të egër me frutat e freskëta të tij, megjithëse unë do të provoj ta realizoj edhe në këtë stinë me frutat e thara që më gjenden.

Trëndafili i egër është ilaç për ftohje, për rritje të imunitetit, anti-artrit, për osteoporozën pasi frenon procesin e shkatërrimit të kockës dhe nxit proceset kockëformues (rrit veprimin e osteoblasteve dhe ul aktivitetin e osteoklasteve), është studiuar veçpanërisht për artritin rheumatoid, për veprimin kundërkancer (në këtë rast do t’ju rekomandoja cajin në vend të shurupit), studimet tregojnë efektin e këtij fryti pylli në crregullimet e lëkurës si dermatiti atopik, në mbrojtjen e mëlçisë nga dëmtimi oksidativ, ka efekt anti-ulcer, anti-diarrhe dhe anti-hiperlipidemi.

Për këtë të fundit më mirë në formën e çajit pa sheqer. Shurupi i trëndafilit të egër është ilaç për qetësimin nervor të zemrës. Nëse kombinohet me fruta shtogu të freskëta, bën ilaç shumë më të fuqishëm për kardiakët, sepse kombinon cilësitë tonifikuese dhe oksigjenuese të zemrës nga murrizi, me cilësitë anti-oksidante dhe kardio-mbrojtëse të trëndafilit të egër. Nëse shtohet murriz, ky shurup nuk jepet për fëmijët.

Shurupi i trëndafilit të egër nuk duhet përdorur me sasi, si të jetë një shurup luleshtrydhesh. Ai duhet përdorur për medicinë.
Për shije, mund të përdoret 1-2 lugë çaji për të spërkatur akulloren apo ndonjë ëmbëlsirë të vogël. Shurupi i trëndafilit të egër ka një shije dhe aromë të këndshme, edhe pse jo të fortë. Për qëllime të mirëmbajtjes së shëndetit, merret 1 lugë gjelle në ditë. Për qëllime të kurimit merren 3 herë në ditë nga 1 lugë gjelle.

Si mund ta përgatisni shurupin me fruta trëndafili?

Ka më shumë se një mënyrë, por unë do të tregoj mënyren time, duke e përshtatur për 1 kg fruta trëndafili të njomë.
Duhen: 1 kg trëndafil i egër i njomë, 2 litra ujë, 1.5 kg sheqer.
Trëndafili i egër lahet, i hiqen kokat e gjelbra dhe bishtat. Disa mund ta futin në përzierës ushqimor për ta grimcuar, të tjerë mund ta rrahin me çekiç kuzhine apo shtypësin e hudhrave. Ose asnjërën nga këto, por diçka tjetër, që tregohet më vonë. Metoda që përdora unë, ishte pa shtypje fillestare të kokrrave të trëndafilit.

Shtypja bën që fruti te leshoje gjithcka, dhe t’i jape ujit ngjyren e kuqe te erret dhe aromen e trendafilit te eger. Fillimisht e vendosim trendafilin e eger me vetem 1 liter uje ne zjarr. E leme te zjeje per 15 minuta. Pastaj marrim nje ene qelqi ose tjeter si dhe nje kullese te madhe te pershtatshme per enen ku do te derdhim para-shurupin. Pervec kesaj kullese qe mund te jete nje kullese frutash ose makaronash, perdorim edhe nje nape per te realizuar nje filtrim te dyfishte, ne menyre qe mos lejojme qimet e trendafilit te eger te kalojne ne leng, pasi jane irrituese.

Nese nuk beni siten e dyfishte, do t’ju duhet qe pas shurupit te dyte te beni edhe nje filtrim tjetes. Shume mire mund te perdoren sitat apo kullesat e cajit dhe te vajrave bimore, kullesa teli ose rrjete. Kujdes se kullesat e telit nuk durojne presion, pasi shqyhen.Pasi kemi bere kullimin kryesor edhe me ndihmen e nje luge druri ose tjeter, e leme masen e trendafilit te eger qe te kulloje edhe me teper per 30 minuta ne napen qe ndodhet brenda sites. Pas kesaj, e marrim kete grumbullash frutash dhe e vendosim serish ne tenxhere, Meqenese nuk e kemi bluar, grire apo shtypur qe ne fillim, tani qe eshte zbutur nga zjerja mund ta shtypim me luge ne tenxhere dhe ta bejme si nje salce. I shtojme edhe 1 liter tjeter uje, e leme prape te zjeje edhe per 15 minuta te tjera.

Pas kesaj perserisim procesin e kullimit po ne enen e meparshme ose ne nje tjeter, sipas mundesise, madhesise se eneve. Pasi i kemi bashkuar ujin e pare dhe te dyte te zjerjes se trendafilit, i shtojme rreth 1.5 kg sheqer (mund te shtohet edhe 2 kg per shurup me te trashe) dhe i vendosim serish ne sobe. E leme te shkrije sheqeri, e trazojme dhe e leme te zjeje derisa te mbetet afersisht gjysma e volumit te ujit. Nese e le me pak, del shurup me i holle dhe rron me pak kohe,

Shurupi i trashe ka per te njejten doze (psh 1 luge gjelle), me teper permbajtje te trendafilit te eger. Psh nese keni perdorur 1 kg trendafil te eger dhe keni nxjerre shurup 1 liter ne perfundim ky eshte 2 here me e forte sesa ne rastin kur me 1 kg trendafil te eger keni pergatitur 1.5 apo 2 litra shurup. Pasi ka zjere 5 minuta shurupi, e heqim nga zjarri dhe e hedhim ne kavanoza qelqi qe me pare i kemi sterilizuar me uje te valuar dhe jane thare. Keshtu shurupi rron me gjate pasi nuk ka mikroorganizma ne kavanoz, per tu zhvilluar. Mund t’i shtojme ne fund disa pika limoni dhe ta vulosim me kapak, Pasi te ftohtet, ruajeni kavanozin ne nje vend te fresket. Ne rast se shurupi nuk eshte shume i trashe, mbahet ne frigorifer. Sidiqofte si shije shijon me mire i ftohte.

 

editor

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *