Dr. Thomas Levy tregon: Rezultati befasues me Vitaminë C intravenoze për embolizmin pulmonar

 

Kardiologu amerikan tregon përvojën e tij gjatë udhëtimit në Kolumbi me një paciente të re me embolizëm pulmonar

Si një mjek i cili ka shpëtuar shumë jetë, por edhe ka humbur pacientë më shumë se sa ka dashur të pranojë, unë e kam urryer gjithnjë, ta vë veten në rolin e Perëndisë me jetën e dikujt. Megjithatë, disa rrethana diktojnë, që cilindo vendim që të marrësh, proaktiv ose pasiv, do ta shpëtosh ose do ta vrasësh pacientin …’

Udhëtimet gjithnjë më kanë pëlqyer, por kjo ishte një dëshirë që e kisha lënë pas dore. Shëndeti im është i shkëlqyeshëm, por në moshën 53-vjeçare kuptova gjithashtu se unë nuk do të jetoj përgjithmonë dhe gjendja ime e shëndetit të mirë në të ardhmen, si çdo tjetër në këtë planet, kurrë nuk do të mund të jetë e sigurt. Kështu që vendosa se ishte koha të nisja udhëtimet. Miqtë e mi të mirë mund të thonë se isha duke kaluar krizën e moshës së mesme dhe familja u përpoq të më ndalte, në emër të mirëqenies dhe sigurisë sime …

Destinacioni im i parë ishte Kolumbia, Amerika e Jugut. Më konkretisht, Cali, Kolumbi. I njëjti qytet që njihet në Shtetet e Bashkuara si qyteti numër një në botë për rrëmbimin e gangove, për përfitim dhe zbavitje. Qyteti i kokainës që e mbështet atë ekonomikisht, ndërsa në të njëjtën kohë shkatërron thelbin e tij. Kolumbia është me të vërtetë një vend fizikisht i bukur, i populluar nga persona me zemra dhe shpirtra kryesisht të mira. Mua m’u desh të marr qindra taksi dhe kurrë nuk kam hasur një taksist, që të donte të negocionte për para shtesë. Përkundrazi, ata ndoqën rreptësisht matësit e tyre. Në më shumë se një rast, shoferi i taksisë më thirri për të më dhënë reston, disa qindra pesos që nuk e kuptoja se më takonin. Sidoqoftë, siç reklamohet, nuk është me të vërtetë shumë e sigurt dhe një i huaj në Cali duhet të drejtohet në një numër të kufizuar vendesh, ku siguria mbahet në çdo kohë nga rojat me uniforma, që shëtisin me armë automatike në dorë.

Në përpjekje për të hapur një klinikë në Cali…

Bashkë me menaxheren time të zyrës që më shoqëroi në të gjitha këto vizita, ne po përpiqeshim të krijonim një klinikë në Cali, që lehtë mund të administronte vitaminën C IV intravenoze, për një gamë të gjerë sëmundjesh. Ne sollëm me vete sasi të vogla të pluhurit të vitaminës C, që thjesht atje nuk ishin në dispozicion. Dëshirojmë të jemi të pajisur për të trajtuar veten dhe të tjerët. Unë kisha zhvilluar tashmë një miqësi të mirë me një vajzë të bukur latine nga Cali. Ajo gradualisht arriti të vlerësonte potencialin që kishte vitamina C për trajtimin e një sërë kushtesh mjekësore, pasi ajo fliste mjaft rrjedhshëm gjuhën angleze si dhe spanjishten, gjuhën e saj amtare. Një ditë ajo më pyeti, nëse mund të ndihmoja vajzën e mikut më të mirë të nënës së saj. U tregova i gatshëm. Menaxherja ime e zyrës mori një qese me 90 gram askorbat natriumi në 500 cc D5Ë dhe u nisëm me një nga taksitë e qytetit.

Atë që pashë kur arrita, unë kurrë nuk do ta harroj. Varfëria e thellë siç nuk e kisha parë ndonjëherë. Të shikosh pamjet nga një televizion kombëtar dhe të përjetosh varfërinë e botës së tretë janë dy gjëra shumë të ndryshme. Fillimisht, unë kisha frikë të dilja nga taksia, por mikja ime më siguroi se do të isha i sigurt dhe unë besoja në gjykimin e saj.

Atje ku pashë varfërinë dhe pragun e vdekjes me sy

Kur e pashë herën e parë pacienten time, një vajzë e bukur dhe e imët, 30 vjeçare, Latina, më duhej të dilja shpejt nga dhoma, ndërsa lotët filluan të më rridhnin. Pasi praktikon mjekësi për gati 30 vjet dhe fatkeqësisht vëzhgon pacientë të shumtë, emocionet bëhen gjithnjë e më të pakta. Mikja ime dukej pak e hutuar dhe më pyeti se çfarë kisha. Unë i thashë asaj, se kjo paciente ishte pothuajse e vdekur nga embolia pulmonare dhe momenti i vdekjes mund të ndodhte në çdo kohë. Ajo nuk ishte në koma, por ajo ishte shumë e dobët, me frymë shumë të lodhur. Në çdo moment, një tjetër gjakderdhje mund të shkëputej nga këmbët e saj të buta dhe të fryra dhe ajo do të ishte një tjetër viktimë e mjekësisë tradicionale. Ajo ishte në trajtim me ilaçin Coumadin, një antikoagulant. Pas etheve që kishte kaluar çdo ditë për 2 muaj në spital, mjekët hoqën dorë dhe e dërguan në shtëpi për të vdekur. Unë mendoj se në Shtetet e Bashkuara, ata mund të kishin shtuar trajtimin me Heparin dhe do ta lejonin të vdiste në spital sesa në shtëpi, por përveç këtij fakti, kujdesi do të kishte ndryshuar shumë pak. Brenda kufijve të caktuar, të kufizuar kryesisht nga mungesa e parave, mjekësia tradicionale e ofruar në vendet e Botës së Tretë nga afër ngjason me mjekësinë tradicionale të praktikuar në Shtetet e Bashkuara.

Mikja ime kolumbiane më ndihmoi në përkthimin e të dhënave mjekësore dhe me pyetjet për pacienten. Pacientja kishte një sëmundje të kolagjenit vaskular, të kombinuar me fenomenin e Raynaudit. Në një moment, ajo zhvilloi trombozë të thellë venoze me emboli pulmonare. Ajo gjithashtu kishte një ekzaminim të zemrës, që tregonte një shkallë të sulmit në zemër ose ndonjë formë tjetër të dëmtimit të zemrës, që kishte ndodhur gjithashtu. Për më tepër, ajo kishte në dhëmbët e saj, disa nga mbushjet më të mëdha me amalgamë (zhivë), aq të mëdhenj sa nuk i kisha parë ndonjëherë.

Frika ime, ajo e mjekut se mos vret pacienten e tij

Isha para faktit: Dhe si një mjek i cili ka shpëtuar shumë jetë, por edhe ka humbur pacientë, më shumë se sa ka dashur të pranojë, unë e kam urryer gjithnjë, ta vë veten në pozitën e të luajturit të rolit të Perëndisë me jetën e dikujt. Megjithatë, disa rrethana diktojnë, që cilindo vendim që të marrësh, proaktiv ose ndryshe, do ta shpëtosh ose do ta vrasësh pacientin, ose pa asnjë ndikim tek pacienti. Vitamina C neutralizon Coumadin (një ilaç që hollon gjakun për të ndihmuar në parandalimin e mpiksjeve ekzistuese ose krijimin e mpiksjeve të reja). Ndërsa isha i sigurt se vitamina C do të stimulonte sistemin e saj imunitar dhe normalisht do të përmirësonte menjëherë gjendjen e saj, unë kam qenë gjithmonë i trajnuar, që të mos bëj asgjë për të neutralizuar efektin e Coumadinës. Në një pacient me trombozë venoze, trombi mund të lëvizte kërcënueshëm në mushkëritë e saj në çdo kohë dhe ta vriste. Megjithatë, Coumadin vetëm stabilizon mpiksjen e gjakut (duke shpresuar) se pacienti do të stabilizohet ngadalë dhe shumë gradualisht do të shpërndajë mpiksjen e gjakut, pa heqjen e papritur të grumbujve të mëdhenj obstruksivë të mpiksjeve në mushkëri, nëpërmjet sistemit venoz të gjakut.

Vitamina C, në anën tjetër, menjëherë ndalon inflamacionin. Ndjenja ime klinike dhe shkencore ishte se inflamacioni i vazhdueshëm dhe i shfrenuar ishte ndoshta kërcënimi më i madh i kësaj pacienteje për zhvillimin e mpiksjeve të gjakut të mëdha dhe potencialisht fatale, të cilat ndoshta mund të shpërnguleshin në mushkëritë e saj dhe ta vrisnin. Paksa me hezitim, por me optimizëm, fillova injeksionet e vitaminës C IV. Ndërhyrja hyjnore duhet të ketë ndihmuar, sepse ajo kishte disa nga venat më të varfra, që kisha parë ndonjëherë, dhe gjilpëra nuk gjente ku të ngulej. Mikja ime dhe unë qëndruam gjatë infuzionit IV deri në tre orë, gjë që shkoi mjaft e qetë.

Pacientja nuk kishte ngrënë ushqim të fortë për një kohë të gjatë. Ajo nuk mund të ulej në shtrat pa një ndihmë dhe anëtarët e familjes duhej të mbanin, ndërsa ajo urinonte drejtpërdrejt mbi një legen nën këmbët e saj. Unë kurrë nuk kisha dhënë këtë dozë të vitaminës C për këdo që merr Coumadin, kështu që më duhej ta dija, se sa do të ndikonte në hollimin e gjakut të saj. Kam kërkuar që familja të bëjë një tjetër test gjaku mëngjesin e ardhshëm. Ata thanë se pacientja duhej të merrte autobusin dhe të rrinte në një klinikë për disa orë. I thashë të merrnin gjakun e ta sillnin në shtëpi, por ata thanë se do të kushtonte 30,000 pesos (rreth 12 dollarë amerikanë). Ua dhashë këto para, sepse doja të dija se çfarë po ndodhte: Injeksioni mund ta kishte vrarë pacienten. Procesi i laboratorit të nesërmen ka verifikuar se shumica e veprimit antikoagulues të Coumadinës ishte përmbysur nga vitamina C, kështu që përkohësisht (pa testime të mëtejshme laboratorike), e gjykova që ajo duhet të rriste dozën e Coumadinës për disa ditë.

Qava përsëri, këtë herë nga gëzimi…

Pasditen e ardhshme, mikja ime dhe unë u kthyem për të dhënë një tjetër C IV. Unë qava përsëri, por këtë herë nga gëzimi. Pacientja jonë ishte ulur në shtrat, kishte veshur rroba normale dhe të bukura, duke krehur flokët dhe duke ecur me shpejtësi nëpër dhomë për të shkuar në banjë. Ajo sapo ishte kthyer nga bërja e një dushi. Nëna e saj tha se ishte e lirë nga ethet për herë të parë në dy muaj. Ajo gjithashtu hëngri një vakt normal dhe të balancuar për herë të parë në kujtesën e fundit. Ajo gjithashtu u ankua se ishte e detyruar të merrte sërish injeksion vitamine C, një shenjë e sigurtë e rimëkëmbjes. Ditën e tretë kishte një tjetër përmirësim dhe ditën e katërt, pacientja qeshi me një buzëqeshje që dukej se shtrihej nga njëri vesh në tjetrin.

Dhimbja në këmbët e saj ishte zgjidhur. Unë rekomandova nevojën urgjente për largimin e amalgameve nga dhëmbët, sapo ajo të kishte lënë përfundimisht Coumadinën nga mjekët e saj dhe e lashë me pluhur të mjaftueshëm vitaminë C për disa muaj shtesë rreth 2.000 mg në ditë, edhe pse doza ishte nën optimalen. Unë e këshillova familjen ta mbante atë në dozën e Coumadinës që ajo kishte pasur kur e pashë në fillim dhe të kontrollonin testin e gjakut javën tjetër. Gjithashtu u dhashë këshilla për ta plotësuar trajtimin me disa vitamina dhe minerale, që mund të merren në mënyrë të përsëritur në farmacitë e vendit të tyre. Ditën e fundit, pas çantës së katërt të vitaminës C nga venat, nëna e pacientes na ftoi në një festë tradicionale kolumbiane të së dielës pasdite. Rrallë kam ngrënë kaq mirë. Unë nuk mund të filloj të përshkruaj gjithçka që ishte në të, përveç se ishte ushqimi më i mirë që kisha ngrënë në Cali. Së bashku me përgjigjen pozitive klinike të vajzës së saj, ajo përfaqësonte më shumë se një pagesë bujare për mua.

Një shtojcë e rëndësishme: Nuk jam duke mbrojtur ndonjëherë trajtimin e trombozës së thellë venoze vetëm me vitaminë C. Heparina dhe/ ose Coumadin si antikoagulantë duhet ende të përdoren në protokollet e tyre të zakonshme. Sidoqoftë, unë do të këshilloja fuqishëm, që të merret në konsideratë trajtimi i pacientëve me vitaminë C nga goja dhe intravenoze, duke u siguruar me testimin e shpeshtë të gjakut, që koha e protrombinës dhe INR janë në vargjet e pranueshme të antikoagulimit për këtë gjendje potencialisht dhe shpesh vdekjeprurëse.

 

 

 

administrator

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *